Azot Protoksit (Bilinçli Sedasyon)

Sadece diş hekimi korkusu yüzünden diş tedavilerini yaptırmaktan çekinen ve erteleme yüzünden daha büyük sorunlar karşılaşan kişiler diş hekimi koltuğunda genellikle gergin, korkulu ve aşırı derecede endişelidirler. Bu durum hem onlar hem de tedaviyi yapacak diş hekimi için bir dezavantajdır. Tüm dünyada endişeli ve korkan hastalar için uygulanmakta olan “Bilinçli Sedasyon” çok etkili bir yöntemdir.

Azot-Protoksit nedir?

Halk arasında “Gülme Gazı” olarak bilininen Azot-protoksit, nitröz oksid ve oksijen (N20/02) gazlarının karışımıdır. Bu karışım solunduğunda, akciğerler tarafından emilir ve sakinleştirici etkisini gösterir. Gaz kesildiğinde ve normal nefes alınmaya başladığında etkisi tamamiyle ortadan kalkar. Bu hızlı etki ve bu etkinin gaz kesildiğinde çabuk ortadan kalkması, azot-protoksitin en avantajlı özelliklerinden birisidir.Uygulama esnasında bilinciniz açık olarak diş tedavilerinizi rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Uygulama esnasında kendinizi nasıl hissedeceksiniz?

“Azot-Protoksit” uygulanırken hoş ve güzel aromalı bir koku hissedilir ve nefes almaya devam ettikçe rahatlamaya başlanılır.. Bu rahatlama kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak; parmak uçlarında, ellerde ve bacaklarda karıncalanma, ağız çevresinde uyuşukluk ve tüm bedende genel bir rahatlama hissidir. Hissedeceğiniz bu olumlu değişim, diş tedavilerini daha kolay yaptırmanızı ve hem kendinize hem hekiminize yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Azot-Protoksit Ne Kadar Güvenli?

Diş hekimliğinde kullanılan tüm sakinleştirici ilaçlardan (hatta lokal anesteziklerden) daha güvenli bir uygulamadır. Azot-Protoksit, vücut tarafından çok iyi tolere edilen ve tamamiyle vücuttan atılan bir ilaçtır. Tüm bu uygulamalarda bilinciniz açık olarak, konuşabilecek, yutkunabilecek ve rahatlıkla nefes alabilirsiniz. Azot-Protoksit kesildiği anda, herhangi bir kişinin refakat etmesine gerek kalmaksızın evinize yada işinize gidebilirsiniz.