Ortodonti

Ortodonti, dişlerdeki ve çenelerdeki  yanlış konumlanmaları, çapraşıklıkları düzelten diş hekimliği dalıdır, uzmanlık alanıdır ve dişhekimliği lisans eğitimi üzerine 4-6 yıl doktora çalışması yapmayı gerektirir.

 

Malokluzyon dediğimiz kapanış bozuklukları sadece estetik problem olmayıp aynı zamanda çiğneme ve konuşma bozukluklarına da sebep olan fonksiyonel problemlerdir.

 

Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış düzensizliklerinin, ayrıca  çene yüz bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodonti, dişlerin üzerine veya çene kemiğine uygulanan sabit ya da takıp çıkarılabilen çeşitli aparatlar yardımıyla yapılır. Sabit tedavi dişler üzerine yapışan braketler ve bu braketlerin üzerine takılan ortodontik teller ile yapılan tedavilerdir Metal ve porselen braket seçenekleri vardır.

Bu çene ve diş bozuklukları tedavi edilmezse, eğrilikten dolayı rahat fırçalanamayan dişlerde aşırı kirlenme ve temizlenme zorluğu ve ağız kokusu, dişeti kanamaları, estetik ve psikolojik sorunlar oluşturabilir.