Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişinin kendi diş renk tonuna göre birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.


Güzel bir gülümseme için dişlerin sağlıklı ve beyaz olmaları istenir. Ancak dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, kullanılan bazı antibiyotikler, yedikleriniz ve içtiklerimiz ( çay, kahve, sigara ) dişlerimizde renklenme yapabilir. 

Bunların giderilmesi ve diş renginin açılması için  bleaching olarak da adlandırılan kalıcı diş beyazlatma yöntemi uygulanır.

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR?

Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş doktoru yardımıyla klinikte uygulanan  beyazlatma (Office bleaching)  diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan beyazlatma (Home bleaching) sistemidir.

Klinikte diş doktoru  dişlerin çevre dokularını zarar görmemesi için izole eder. Dişlerin üzerine uygulan jel özel bir ışık uygulamasıyla aktive edilerek beyazlatma yapılır. Aynı seans  jel yenilenerek 3-4 kez uygulama yapılır. Daha sonra da evde uygulanan plak ve jel ile uygulama  1-2 gün devam edebilir. 

 

Evde  beyazlatma için ise diş hekimi hastanın ağzından ölçü alıp dişlerin üzerine takılabilecek ince lastik kalıpları hazırlar. Hasta, kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine jeli yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takar (Tercihen uykuda). Bu tedavi ortalama 6 gün sürer. Dişlerde hassasiyet olduğunda ara verilebilir.


Her iki uygulama içinde klinkte yapılan kontrol sonrasın da sağlık ve uygunluk koşulları dikkate alınarak  hekim tarafından  karar verilir.

Beyazlatma yöntemleri doğal diş yapısı üzerinde sonuç verir.  Porselen kaplama kuron ve köprüler veya dolgular beyazlamazlar.  Beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.


Diş beyazlatma uygulanan kişilerde uygulama sonrası sıcak soğuk hassasiyeti olabilir.Bu hassasiyet  ilaç ile desteklenerek veya flor uygulanarak kısa sürede geçen bir hassasiyettir. 

DİŞ BEYAZLATMA İLE DİŞLERDE SAĞLANAN BEYAZLIK NE KADAR DAYANIR?

Diş beyazlatma (Bleaching) ile sağlanan dişlerinizdeki beyazlık uzun sürelidir ancak bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler. Dişler üzerindeki renklenmeler diş temizliği yapılarak kaldırılabilir. Altından yine beyazlatılmış renk çıkar. Ağız bakımının iyi yapılması bu sorunu geciktirir veya önler.